Koło Przewodników Tatrzańskich

im. Tadeusza Szczerby w Gliwicach

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tadeusz Szczerba patronem Gliwickich Przewodników Tatrzańskich

Przewodnicka rocznica
Tadeusz Szczerba patronem Gliwickich Przewodników Tatrzańskich

W ubiegłą sobotę Koło Przewodników Tatrzańskich z Gliwic obchodziło w Zakopanem swoje 30-lecie. Uroczystość połączona była z nadaniem kołu imienia Tadeusza Szczerby.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej, którą odprawił O. Leonard z Wiktorówek, a uświetnił swoim śpiewem Jan Maria Dyga z Gliwic. Następnym punktem obchodów było uroczyste spotkanie w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, które rozpoczęło się o godz. 13:30. W trakcie tego spotkania gliwickie Koło Przewodników Tatrzańskich przyjęło za swojego patrona Tadeusza Szczerbę. Zmarły w tym roku Tadeusz Szczerba był przewodnikiem tatrzańskim I klasy, instruktorem przewodnictwa tatrzańskiego, twórcą ośrodka tatrzańskiego w Gliwicach i znawcą Tatr - szczególnie słowackich Tatr Zachodnich i Wysokich. Znany jest jako autor licznych przewodników, map grzbietowych i materiałów szkoleniowych. Zasłynął napisaniem siedmioksiągu tatrzańskiego (seria tatrzańska).

Następnie Romuald Romanowski - prezes KPT w Gliwicach nadał Marianowi Kunickiemu za swoją bardzo dobrą i długoletnią działalność w na rzecz koła jako pierwszemu tytuł “ZASŁUŻONY DLA KOŁA PRZEWODNIKÓW TARZAŃSKICH w Gliwicach”, także prezes Oddziału PTTK „Ziemi Gliwickiej”- Ilona Ulatowska wręczyła aktywnym przewodnikom pamiątkowe dyplomy z okazji 50-lecia powstania Oddziału PTTK.

Uroczyste Posiady Przewodnickie w Pensjonacie „Józef” na Harendzie rozpoczęły o godz. 17, podczas których odbyło się "blachowanie" nowych przewodników gliwickiego koła Ewy Lewickiej i Aleksandra Niźnikiewicza. „Szalone” tańce przy dźwiękach kapeli góralskiej trwały do późnych godzin nocnych.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: żona patrona Halina Szczerba wraz z synem Piotrem, Ilona Ulatowska, Stanisław Czubernat – v-ce dyr. TPN, Jan Krupski, dr Krzysztof Kulesza – prezes Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego oraz koledzy z zaprzyjaźnionych kół przewodników tatrzańskich: J. Konieczniak, W. Winkiel , K. Stagrowski, M. Kozłowski.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!