Koło Przewodników Tatrzańskich

im. Tadeusza Szczerby w Gliwicach

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kazimierz Gajos in memoriam

Kazimierz Gajos

(1944 – 2012)

in memoriam

 

Kazimierz GajosKazimierz Gajos urodził się 15. 01. 1944r. w Rzeżuśni, zmarł 20. 11. 2012 r. w Gliwicach. Z zawodu inżynier, pracując w biurach projektów ( m.inn. BPPH BIPROHUT w Gliwicach ) równocześnie pasjonował się turystyką górską. W latach 1975 – 1976 uczestniczył w kursie przewodników tatrzańskich, organizowanym przez Koło Przewodników Tatrzańskich w Gliwicach i 26. 09. 1977 uzyskał uprawnienia przewodnika tatrzańskiego III stopnia.

Jego pasja turystyczna przekładała się na działalność społeczną: był członkiem Komisji Turystyki Górskiej przy Oddziale PTTK w Gliwicach i członkiem Koła Przewodników Tatrzańskich przy tym Oddziale.

Był czynnym przewodnikiem tatrzańskim. Po tatrzańskich szlakach, polskich i słowackich, prowadził zarówno wycieczki, jak i rajdy szkolne, uczestniczył również w wyjazdach szkoleniowych. Zawsze w dobrym humorze, był świetnym towarzyszem, zawsze skorym do uśmiechu i żartów, pomimo problemów zdrowotnych.

Kazimierz GajosTe problemy uczyniły go postacią charakterystyczną i rozpoznawalną z racji zawsze obecnej ciupagi czy też sękatego kijaszka, którym podpierał się chodząc.
Jego pasja wędrowania po górach sięgała poza góry Polski: dwukrotnie odbył wycieczkę na Kilimandżaro, wszedł na Mount Kenia, Mount Blanc, Grossglockner. Opowieściami o tych wędrówkach wielokrotnie bawił przyjaciół i znajomych na spotkaniach i wycieczkach.

Inną ciekawą opowieścią była ta o jego pieszej wędrówce (w stanie wojennym, co wiązało się z wieloma problemami ) z Gliwic do Wiednia, dla uczczenia 300 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Z górami łączyła się również inna strona aktywności Kazimierza Gajosa – „kuriera Słowa Bożego”. Był jednym z inicjatorów i organizatorem przerzutów literatury religijnej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. na tereny dawnej Czechosłowacji, Rumunii i ZSRR – Ukrainy i Rosji. Był organizatorem ok. 300-osobowej siatki kurierów, którzy ze Śląska transportowali książki religijne i kasety przez granice, niejednokrotnie pieszo przez przejścia graniczne w górach.

Kazimierz GajosBiorąc pod uwagę sytuację polityczną w tym okresie – działalność odbywała się w pełnej konspiracji. Wspierali ją m.inn.: o.Leonard Węgrzyniak z Wiktorówek, ks. prof. Józef Tischner, ks. Szczepan Gacek, ks. Jan Zając i wielu innych.

Historię tej właśnie działalności Kazimierza Gajosa przedstawiono w roku 1994 na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Katolickich w Niepokalanowie w filmie „ Przemytnik”, zrealizowanym przez ks. Jana Zająca i Mieczysława Malinowskiego z Oświęcimia.

Kazimierz Gajos brał również udział w upamiętnieniu pobytu Jana Pawła II w dniu 23.06. 1983r. w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej. Inicjatorem umieszczenia tablicy upamiętniającej to wydarzenie był zakopiański przewodnik Jan Krupski, natomiast K. Gajos podjął się zorganizowania środków na ten cel, a fundatorami byli głównie przewodnicy tatrzańscy z Kół : im. M .Sieczki w Krakowie, im. K. Bachledy w Zakopanem i KPT w Gliwicach. I znów działał angażując ludzi dobrej woli, w tym także przewodników tatrzańskich z Gliwic, do kolejnego przedsięwzięcia.

Tablica upamiętniająca pobyt Św. Jana Pawła II w dniu 23.06.1983r. w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej

 

 

Mając możliwość kontaktu z pracownikami zakładów odlewniczych, zorganizował zarówno wykonanie modelu tablicy, jak również jej wykonanie i transport z Huty 1 Maja w Gliwicach do miejsca przeznaczenia. Tablica upamiętniająca wydarzenie do dziś przykuwa uwagę na ścianie schroniska w Dolinie Chochołowskiej.

 

 

 

 

Pamięć o Kazimierzu Gajosie pozostanie wśród przewodników, przyjaciół i znajomych na długie lata.

Kazimierz Gajos

 

 Gliwice, sierpień 2018

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!